iranian oncology nursing society
کانون پرستاران تسنیم 
قالب وبلاگ

سرطان یاخته های بنیادین پوست، نوعی سرطان پوست است که از یاخته ای در پوست رشد می کند که یاخته بنیادین نامیده می شود. این یاخته ها در بشره یا لایه بالایی پوست قرار دارند. بطور طبیعی یاخته های بنیادی به گونه ای پیوسته تکثیر می شوند تا نوع دیگری از یاخته های پوست را بنام keratinocytes تولید کنند تا جایگزین لایه ای از یاخته های بیرونی پوست شوند که روزانه می میرند.

سرطان یاخته های بنیادین، متداول ترین نوع سرطان پوست است و تقریبا از هر 10 سرطان پوستی که مربوط به تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست (non-melanoma) نمی شوند، 8 مورد آن سرطان یاخته های بنیادین است. سرطان های non-melanoma و چند سرطان فرعی، شایع ترین سرطان در آمریکاست که سالانه بیش از 2 میلیون نفر به آن مبتلاء می شوند.

این نوع سرطان پوست معمولا در بخش هایی از پوست یافت می شود که در معرض نور آفتاب است. گرچه سرطان یاخته های بنیادین پوست معمولا در بین افراد میانسال و مسن تر دیده می شود ولی در بین افراد جوان تر نیز وجود دارد که ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد.

این سرطان معمولا رشد آهسته ای دارد و گسترش آن به غدد لنفاوی مجاور و یا بخش های دورتر بدن بندرت پیش می آید. اما اگر درمان انجام نشود، ممکنست که بیماری گسترش پیدا کند، بنابراین تشخیص و درمان به موقع، اهمیت بسزایی دارد.

سرطان های یاخته های بنیادین می تواند در همان بخشی که سرطان اصلی بوجود آمده است نیز بوجود آید. بیمارانی که این نوع سرطان را دارند، احتمال کم تری دارد که در بخش دیگری از بدن به این نوع سرطان دچار شوند. حدود 50 درصد از این بیماران در خلال 5 سال پس از اولین تشخیص بیماری، به سرطان جدید یاخته های بنیادین مبتلاء می شوند.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:47 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان واژن یک بیماری است که در آن یاخته های سرطانی در بافت های واژن پدید می آیند، مسیری که در خلال دوره ماهانه زن، خون قاعدگی از آن عبور می کند، بچه هم به هنگام تولید از این مسیر عبور می کند. واژن (که گذرگاه تولد هم نامیده می شود)، به دهانه رحم و به مبهل (چین خوردگی های پوست اطراف شکاف واژن) متصل است.

سرطان واژن در بین زنان، سرطان نادری است به گونه ای که کم تر از دو درصد از همه بیماری های زنان را شامل می شود.

انواع سرطان واژن

دو نوع سرطان واژن وجود دارد: سرطان یاخته های پولکی و سرطان adenocarcinoma. یاخته های سرطانی، یاخته های ظریف و تختی هستند که جداره واژن را می پوشانند. سرطان یاخته های پولکی، متداول ترین نوع سرطان واژن است و معمولا در زنان بین 60 و 80 ساله دیده می شود. سرطان adenocarcinoma در یاخته های غده ای واژن آغاز می شود و اغلب بین دختران و زنان 12 تا 30 ساله دیده می شود.

یک تست Pap (که Pap smear هم نامیده می شود)، می تواند یاخته های سرطانی را در واژن و رحم شناسایی کند. حتی اگر رحم زنی با عمل جراحی برداشته شده باشد، باز امکان ابتلاء به سرطان واژن وجود دارد. لازمست هر زنی سالانه از لگن بایت خاصره معاینه شود و تست Pap smear بدهد حتی اگر رحم او برداشته شده باشد.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:47 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان مقدماتی نخاع در درون طناب نخاع و یا ساختارهای پیرامون آن (استخوان ها، بافت ها، مایع نخاع یا اعصاب نخاعی) شکل می گیرد.

بخش سیستم عصبی مرکزی- طناب نخاعی- ستونی از بافت عصبی است که از پایه مغز تا گردن ادامه دارد. این بخش با سه عضو محافظ احاطه شده است و در درون مهره قرار دارد. طناب نخاعی، پیام های مهم بین مغز و بقیه بخش های بدن را انتقال می دهد.

تومورهای نخاعی برحسب موقعیت آنها در نخاع گروه بندی می شوند. بیشتر تومورها، تومورهای سرایت کننده هستند که از نخاع به دیگر بخش های بدن از قبیل پستان، پروستات و یا کلیه سرایت می کنند.

سرطان های عصبی دیگر

گذشته از تومورهای طناب نخاعی، سرطان می تواند در دیگر مناطق سیستم عصبی مرکزی از قبیل مغز نیز بوجود بیاید و یا اینکه به این مناطق سرایت کند.

سرطان اولیه مغز از یاخته های درون مغز سرایت می کند. تومورهای اولیه مغز نادر هستند. سرطان سرایت کننده مغز و یا سرطانی که از بخش های دیگر بدن به مغز سرایت می کند، بیشتر شایع است.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:45 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان مبهل، سرطانی است که در بافت های مبهل آغاز می شود. مبهل بخش بیرونی اندام تناسلی زن است که دربرگیرنده لب های فرج، کلیتوریس و دهانه واژن می باشد. سرطان مبهل بیشتر بر لب های واژن اثر می گذارد.

بیشتر زنان دارای سرطان مبهل، بالاتر از 50 سال و با رنج سنی ماکزیمم 65 تا 75 سال هستند. اما این بیماری بیشتر در بین زنان کم تر از 40 سال شایع است.

سرطان مبهل 5 تا 12 درصد از همه سرطان های تهاجمی زنان را دربرمی گیرد. هیچ تست غربال گیری بجز معاینات شخصی از مبهل و معاینات منظم لگن خاصره توصیه نمی شود. بیوپسی از زخم مبهلی، تست اصلی برای تشخیص است.

زنانی که احساس خارش و نیز تغییر در رنگ و ظاهر مبهل خود دارند، نسبت به دیگران احتمال بیشتری دارد که در معرض ابتلاء به سرطان مبهل باشند. لازمست که هر زنی سالانه معاینه لگن و Pap smear انجام دهد که در خلال آن، پزشک هرگونه مورد غیرطبیعی را در رنگ یا ساختار مبهل پیدا کند.

انواع سرطان مبهل

بیش از 90 درصد همه سرطان های مبهل، سرطان یاخته های پولکی هستند (که به آهستگی در یاخته های پولکی پوست آغاز می شوند). انواع دیگر سرطان مبهل عبارت از melanomas و adenocarcinomas می باشد.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:43 ] [ پرستاران تسنيم ]

مغز و ریسمان نخاعی، سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهند. تومورهایی که از بافت مغز سرچشمه می گیرند، تومورهای اولیه مغز نامیده می شوند. هنگامی که سرطان در جای دیگری از بدن بوجود می آید و به سمت مغز گسترش می یابد، به عنوان یک تومور ثانویه مغز نامیده می شود.

انستیتوی ملی سرطان در آمریکا گزارش می دهد که هرساله در این کشور، بیش از 17000 سرطان ثانویه مغز شناسایی می شود. درحالی که تومورهای مغزی می تواند در هر سنی بوجود آید، مطالعات نشان می دهد که این تومورها بیشتر در کودکان کوچک تر از هشت سال و افراد بزرگسال بالای سن 70 سال دیده می شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:42 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان معده (که سرطان شکم نیز نامیده می شود)، می تواند در هر بخشی از معده گسترش یابد و ممکنست که از طریق معده به سایر اعضاء بدن نیز توسعه یابد. ممکنست که این سرطان از دیواره معده به سمت مری و یا روده کوچک نیز رشد کند.

احتمال دارد این سرطان از دیواره معده گسترده تر شود و به نزدیک غدد لنفاوی و اعضاء دیگر بدن از قبیل کبد، لوزالمعده و روده بزرگ نیز برسد و حتی به بخش های دورتری نیز سرایت کند؛ از قبیل ریه ها، غدد لنفاوی بالای ترقوه و در زنان به تخمدان ها.

موسسه ملی سرطان در آمریکا اعلام کرده است که هرساله 21000 نفر در ایالات متحده به سرطان معده دچار می شوند. خوشبختانه نرخ ابتلاء به سرطان در 60 سال اخیر، به گونه چشمگیری کاهش داشته است.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:41 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان مری هنگامی رخ می دهد که بافتی که مری را می پوشاند، بدخیم می شود. مری لوله ای است که گلو را به معده متصل می کند و اجازه عبور غذا را می دهد. مردان بیش از زنان احتمال ابتلای به این نوع سرطان را دارند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:38 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان مجرای صفرا، یک نوع سرطان کمیاب است که در مجرای صفرا شکل می گیرد. مجرای صفرا، لوله باریکی است که صفرا را از کبد و کیسه صفرا به روده کوچک می رساند، جایی که به هضم غذا کمک می کند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:37 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان مثانه، بر روی عضو توخالی گلابی شکلی به نام مثانه که در درون شکم قرار دارد، اثر می کند. کلیه ها ادرار تولید می کنند و ادرار از مثانه عبور می کند. هنگامی که مثانه پر شود، ادرار را از طریق مجرای پیشاب دفع می کند. سه لایه دیواره ماهیچه ای، مثانه را محاصره کرده است و به عمل دفع ادرار کمک می کند. در کل، عملکرد مثانه اهمیت بسزایی دارد و یاخته های سرطانی که به مثانه حمله می کنند، می توانند ناراحتی زیادی را ایجاد کنند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:35 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان خونی مزمن مغز استخوان، شکلی از سرطان است که بر مغز استخوان و خون اثر می گذارد. این سرطان بر یاخته های خون ساز مغز استخوان اثر می گذارد و پس از آن و با گذشت زمان به خون سرایت می کند و سرانجام به دیگر بخش های بدن گسترش می یابد.

گروه بندی این شکل از بیماری به عنوان سرطان مزمن، بیانگر کند بودن رشد و گسترش آن است. اما پیشرفت کند سرطان خونی مزمن مغز استخوان می تواند به پیشرفتی سریع تبدیل شود. شکل حاد سرطان خون می تواند تقریبا به هر بخشی از بدن سرایت کند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:33 ] [ پرستاران تسنيم ]

 سرطان خون نوعی سرطان است که در تولید گلبول های سفید خون در مغز استخوان اثر می گذارد. گلبول های سفید بخشی اساسی از واکنش سیستم ایمنی بدن می باشد. انواع گوناگونی از گلبول های سفید خونی وجود دارند که اختصاص به نوع خاص عملکرد ایمنی بدن دارند. مثلا لمفوسیت ها نوعی از یاخته های سفید هستند که پادتن ها را می سازند و در برابر ویروس ها از بدن دفاع می کنند. سرطان خون، یک بیماری است که به هنگام بدخیم شدن گلبول های سفید و تبدیل آنها به یاخته های غیرطبیعی رخ می دهد.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:32 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان خونی حاد مغز استخوان (AML)، سرطانی است که نسبت به سرطان خون یا مغز استخوان رشد تندتری دارد.

AML متداول ترین سرطان خونی حاد است. این سرطان هنگامی رخ می دهد که مغز استخوان شروع به تولید حباب هایی می کند. این حباب ها معمولا تبدیل به یاخته های سفید خون می شوند. اما در AML این یاخته ها بوجود نمی آیند و حفاظت از بیماری ها میسر نمی شود.

در AML ممکنست مغز استخوان، یاخته های خونی قرمز رنگ طبیعی بسازد. تعداد این یاخته های طبیعی بسرعت افزایش می یابد و یاخته های غیرطبیعی (سرطانی)، یاخته های سفید طبیعی، یاخته های قرمز رنگ و پلاکت های خونی مورد نیاز بدن را زیر فشار قرار می دهد.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:31 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان خونی حاد گلبول های سفید (ALL) یک نوع سرطان خونی است، این سرطان هنگامی بوجود می آید که یاخته های غیرطبیعی خونی در مغز استخوان جمع می شوند.

سرطان خونی حاد گلبول های سفید بسرعت پیشرفت می کند و این در حالیست که یاخته های سالمی که لمفوسیت تولید می کنند، جای خود را به یاخته هایی می دهند که نمی توانند به گونه مناسبی بالغ شوند. یاخته های سرطان خون با جریان خون به دیگر اعضاء و یافت ها منتقل می گردند که این شامل مغز، کبد، غدد لنفاوی و بیضه ها می شود، این یاخته ها در آن جاها رشد می کنند و تکثیر می شوند. رشد، تکثیر و گسترش این یاخته های سرطانی ممکنست سبب بروز برخی از علائم شود. ALL درهر سنی ممکنست رخ دهد.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:30 ] [ پرستاران تسنيم ]


سرطان لوزالمعده یک سرطان مهاجم است که در بافت های لوزالمعده ایجاد می شود. لوزالمعده در شکم در بالای معده قرار دارد و به هضم غذا کمک می کند. لوزالمعده هم غدد مترشحه بیرونی را دربرمی گیرد (که آنزیم هایی را تولید می کنند که به هضم غذا کمک می کنند) و هم غدد مترشحه داخلی را دربرمی گیرد (که هورمون هایی را تولید می کنند که شامل انسولین می شود که به کنترل قند خون کمک می کند).

انواع سرطان لوزالمعده

دو نوع سرطان لوزالمعده وجود دارد، سرطان مربوط به غدد مترشحه بیرونی و سرطان مربوط به غدد مترشحه درونی. حدود 95 درصد از سرطان های لوزالمعده در یاخته های غدد مترشحه بیرونی آغاز می شود.

 • تومورهای غدد مترشحه بیرونی: بیشتر تومورهایی که بر غدد مترشحه بیرونی اثر می گذارند، adenocarcinomas نامیده می شوند. این نوع سرطان در مجاری لوزالمعده بوجود می آید. درمان این تومورها براساس مرحله رشد آن می باشد.

 • تومورهای غدد مترشحه درونی: این تومورها کم تر متداولند و در بیشتر موارد نیز خوش خیم هستند. با وجود نادر بودن، این سرطان پدید آمده از یک تومور مترشحه درونی (مثلا تومورهای یاخته ای دور افتاده)، بر یاخته های مولد هورمون اثر می گذارد.

شیوع سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده نهمین یا دهمین سرطان شایع در آمریکا است. درخلال سال 2010 حدود 43 هزار نفر در این کشور مبتلا به لوزالمعده بودند.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:28 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان لنفاوی Hodgkin (که بنام بیماری Hodgkin نیز شناخته می شود)، سرطانی است که از یاخته های سیستم لنفاوی (بخشی از سیستم ایمنی بدن) که لنفوسیت نامیده می شود، رشد می کند. لنفوسیت ها نوعی از گلبول های سفید هستند که به بدن کمک می کنند تا با بیماری ها مبارزه کند. همه غدد دیگر بافت لنفاوی به عنوان غدد خوش خیم لنفاوی (NHL) نامیده می شوند.

مفهوم سرطان لنفاوی Hodgkin

این سرطان در سال 1832 توسط دکتر Hodgkin شناسایی شد. سرطان لنفاوی Hodgkin با تفاوت هایی که در زیر میکروسکوپ دارد و نیز با تفاوتی که در رشد و در میزان سرایت آن دارد، مجزا شد. این تفاوت ها عبارتند از :

 • در سرطان لنفاوی Hodgkin، الگوی گسترش بیماری منظم است: پیشرفت از یک گروه از غدد لنفاوی به دیگر غدد لنفاوی از راه منطقه ای از غدد لنفاوی می باشد.

 • برخلاف سرطان لنفاوی غیر Hodgkin، سرطان لنفاوی Hodgkin با حضور لنفوسیت غیرطبیعی که یاخته Sternberg (یا لنفوسیت B) نامیده می شود، مشخص می گردد. این یاخته های متمایز، بزرگ تر از لنفوسیت های طبیعی هستند و هسته محصور بزرگی دارند.

سرطان لنفاوی Hodgkin اغلب در غدد لنفاوی بالایی بدن (از قبیل قفسه سینه، گردن و زیر بازوها) آغاز می شود. این بیماری سبب می شود که بافت لنفاوی بزرگ شود و بر ساختارهای مجاور خود فشار بیاورد. چون همه بافت های لنفاوی به هم مرتبط هستند، این سرطان می تواند از یک بافت لنفاوی به همه بافت های لنفاوی در هر نقطه از بدن سرایت کند.

انواع سرطان لنفاوی Hodgkin

سیستم گروه بندی فعلی سرطان لنفاوی، سیستم WHO است. این سیستم، سرطان های لنفاوی را براساس برخی مشخصه ها شناسایی می کند از قبیل: ظاهر یاخته ها، مشخصات کروموزم یاخته و وجود برخی از مواد شیمیایی خاص بر روی سطح یاخته ها.

دو نوع اصلی از سرطان لنفاوی Hodgkin عبارتند از سرطان لنفاوی Hodgkin کلاسیک (که بیشتر سرطان ها را دربرمی گیرد) و سرطان لنفاوی Hodgkin با لنفوسیت غالب گره دار. هر نوع سرطان به روشی متفاوت رشد می کند و گسترش می یابد.

آمار مربوط به سرطان لنفاوی Hodgkin

سرطان لنفاوی Hodgkin نادر است و حدود یک درصد از سرطان ها را در ایالات متحده دربرمی گیرد. در بین سرطان های لنفاوی، سرطان لنفاوی Hodgkin کم تر از دیگر سرطان های لنفاوی شایع است. سرطان های لنفاوی غیر Hodgkin، هفتیمن سرطان شایع در مردان و زنان آمریکایی می باشد.

گرچه سرطان لنفاوی Hodgkin در هر سنی ممکنست رخ دهد ولی بیشتر در سنین بین 15 تا 40 سالگی و نیز سن بالاتر از 55 سالگی شایع است.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:27 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان کیسه صفرا یک بیماری است که در آن یاخته های بدخیم در بافت های کیسه صفرا دیده می شود. شکل کمیابی از این سرطان، سرطان مقدماتی صفرا است که در لایه میانی کیسه صفرا آغاز می شود و از طریق لایه های خارجی رشد می کند.

کیسه صفرا یک عضو کوچک گلابی شکل است که دقیقا در زیر کبد و در بالای شکم قرار دارد. صفرا مایعی است که توسط کبد ساخته می شود و به هضم چربی غذاها کمک می کند. صفرا از طریق مجرای مشترک صفرا (مجرایی که کیسه صفرا را به کبد و بخش نخست از روده کوچک وصل می کند) از صفرا آزاد می شود. سرطان کیسه صفرا در بین زنان، دو برابر مردان شایع است.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:26 ] [ پرستاران تسنيم ]

 سرطان colorectal، سرطانی است که در بافت های روده بزرگ و مقعد بوجود می آید. روده بزرگ و مقعد هردو در پایین ترین بخش از سیستم گوارش بدن قرار دارند. این دو لوله ای دراز و عضلانی را تشکیل می دهند. روده بزرگ غذا و آب را جذب می کند و مواد زائد را در خود نگه می دارد. مقعد مسئول عبور مواد زائد از بدن می باشد.

اگر سرطان در روده بزرگ آغاز شود که اولین بخش از سیستم گوارشی با طول چهار تا پنج فوت است، سرطان روده بزرگ نام دارد. اگر سرطان در مقعد آغاز شود که چند اینچ بعدی از سیستم گوارش می باشد، سرطان مقعد می باشد.سرطان colorectal در جداره داخلی روده بزرگ یا مقعد و یا هردوی اینها شروع می شود و به آهستگی از طریق لایه های آنها رشد می کند. این سرطان معمولا به صورت رشد بافت آغاز می شود که "پولیپ" نامیده می شود. نوع خاصی از پولیپ، adenoma نام دارد که می تواند منجر به سرطان شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:25 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان کلیه هنگامی رخ می دهد که یک تومور بدخیم در بافت کلیه پدیدار می شود. کلیه ها یک جفت عضو لوبیا شکل هستند که در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند و توسط قسمت پایین دنده ها محافظت می شوند. وظیفه اصلی کلیه ها، تصفیه خون و جداکردن آب و نمک اضافی و مواد زاید از بدن می باشد. گرچه بدن دو کلیه دارد، ولی تنها بخشی از یک کلیه برای انجام این وظائف کافی است.

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، در سال 2010 بیش از 58000 مورد سرطان کلیه در آمریکا تشخیص داده شد. احتمال ابتلاء به این سرطان، 1 به 67 است و مردان احتمال بیشتری دارد که دچار آن شوند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:23 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان کبد در بافت های کبد (بزرگ ترین اندام داخل بدن) آغاز می شود. هنگامی که سرطان از بخش های دیگر بدن به کبد سرایت پیدا می کند (مثلا از ریه، پستان، روده بزرگ، لوزالمعده)، سرطان کبد ثانویه (سرطان جابجا شده) نامیده می شود.

طبق اعلام انجمن ملی سرطان آمریکا، با وجود آنکه صدمات ناشی از سرطان کبد در آن کشور کم است ولی این سرطان در کشورهایی در آسیا و خاورمیانه شایع است. در آمریکا سن میانگین برای آغاز این بیماری، حدود 60 سالگی می باشد. ابتلاء به این بیماری در مردان دو برابر زنان است.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:23 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان غده آدرنالین، نوعی سرطان کمیاب است که در غدد آدرنالین بوجود می آید که در بالای کلیه ها قرار دارند. این غدد از دو بخش تشکیل شده اند که جداگانه انجام وظیفه می کنند که شامل پوسته یا لایه بیرونی و نیز مغز غده یا منطقه درونی غده می باشد. هر دو بخش مسئول تولید هورمون هایی هستند که می توانند وظایف مهم بدن را تنظیم کنند که دربرگیرنده ضربان قلب و فشار خون می باشد. معمولا هنگامی که تومورهای آدرنالین، خوش خیم یا غیرسرطانی هستند و می توانند در پوسته یا مغز غده و یا در هر دو یافت شوند، به adenomas نسبت داده می شود.

ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:22 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان سینه، سرطانی است که در یاخته های سینه شکل می گیرد. سینه از اجزاء زیر تشکیل شده است: lobule ها (غدد سازنده شیر)، داکت (لوله های کوچکی که شیر را از lobule ها به نوک سینه می رساند)، بافت چربی و بافت ارتباط دهنده، رگ های خونی و رگ های لنفاوی. لوله ها و غدد سازنده شیر، دو ناحیه ای هستند که بیشترین نقش را در تولید یاخته های سرطانی دارند. در موارد نادری سرطان سینه در بافت های چربی نیز آغاز می شود که بافت های بنیادین هم نامیده می شوند. سرطان سینه ممکنست در غدد لنفاوی اطراف هم رخ بدهد، به ویژه غده هایی که در زیر بغل قرار دارند.

ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:18 ] [ پرستاران تسنيم ]

اصطلاح "سرطان سر و گردن" مربوط به تومورهای گوناگونی است که در گلو، حنجره، بینی، سینوس ها و دهان پدیدار می شوند. سرطانی که در دهان بوجود می آید نیز می تواند به عنوان نوعی از سرطان سر و گردن بشمار آید. ب

یشتر سرطان های سر و گردن، سرطان یاخته های پولکی شکل نامیده می شوند چون در لایه سطحی منطقه درون سر و گردن آغاز می شود، جایی که یاخته ها مسطح و پولکی شکل هستند. سرطانی که منحصر به این لایه از یاخته ها باشد، سرطان واقع در محل نامیده می شود. هنگامی که یاخته های بدخیم به لایه های عمیق تر گسترش می یابند، سرطان یاخته های پولکی نامیده می شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:16 ] [ پرستاران تسنيم ]

ریه ها دو عضو بزرگ بدن هستند که دارای بافتی اسفنجی می باشند. ریه ها در بالای دیافراگم و در زیر قفسه دنده ها قرار دارند. هنگامی که نفس خود را فرو می دهید، ریه های شما اکسیژن را جذب می کنند و آن را به جریان خون تحویل می دهند که به کل بدن پمپاژ می شود. هنگامی که نفس خود را بیرون می دهید، ریه ها گاز کربنیک آزاد می کنند که گازی زائد است که از جریان خون گرفته می شود و بایستی دفع شود. بیماری سرطان ریه، مانع از این فرآیند حیاتی می شود و ممکنست که سبب سختی تنفس شود.

سرطان ریه، دومین سرطان شناخته شده در بین مردان و زنان است. کشیدن سیگار به گونه ای قابل توجه، خطر ابتلاء شخص به سرطان ریه را افزایش می دهد ولی کسانی که هرگز سیگار نمی کشند نیز ممکنست دچار این بیماری شوند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:13 ] [ پرستاران تسنيم ]


سرطان روده کوچک به علت وجود یاخته های سرطانی در روده کوچک بوجود می آید. بلندترین بخش از سیستم گوارش که روده کوچک است، به معده متصل است. روده کوچک به سه بخش تقسیم می شود: دوازدهه، تهی روده و روده دراز. بیشتر موارد سرطان روده کوچک در دوازدهه پدید می آید.

انواع سرطان روده کوچک

انواع سرطان روده کوچک اینها هستند :

 • Adenocarcinomas – معمولا شایع ترین نوع سرطان روده کوچک که دیواره روده کوچک را دربرمی گیرد، این نوع سرطان است. این سرطان اغلب رشد خوش خیم کمی دارد که پولیپ نامیده می شود.

 • تومور سرطانی – یک نوع سرطان است که در بافت پشتیبان یا بافت ارتباطی روده کوچک بوجود می آید.

 • تومورهای stromal امعاء و احشاء – تغییرات تومور سرطانی بافت های نرم می باشند.

 • تومورهای Carcinoid – در جداره امعاء و احشاء پدیدار می شوند و اغلب رشدی کند دارند.

 • Lymphomas – بیماری سیستم ایمنی بدن است که ممکنست در درون امعاء و احشاء بوجود آید.

 • ampulla of Vater که hepatopancreatic ampulla نیز نامیده می شود، بخشی از بدن است که مجرای مشترک صفرا و لوزالمعده است و به دوازدهه (بخش بالایی روده کوچک) باز می شود. معمولا این نوع سرطان به عنوان سرطان روده کوچک درنظر گرفته نمی شود بلکه نوعی از سرطان بشمار می آید که به مانند سرطان لوزالمعده تلقی می شود.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:12 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان روده بزرگ، سرطانی است که از بافت های هریک از چهار بخش روده بزرگ، ریشه می گیرد. روده بزرگ، شش فوت اول از امعاء و احشاء را تشکیل می دهد. به عنوان بخشی از سیستم گوارشی، روده بزرگ، یک لوله بلند و توخالی است که آب و مواد مغذی را از غذای هضم شده می گیرد و باقیمانده را به عنوان مدفوع دفع می کند.

سرطان روده بزرگ یکی از متداول ترین سرطان ها در ایالات متحده می باشد، هم برای مردان و هم زنان. در بیشتر موارد، سرطان به آهستگی گسترش می یابد و فرد را در سن بالای 50 سال، مبتلاء می کند. اگرچه این بیماری اغلب در بین افراد بالای 50 سال دیده می شود ولی گاهی در بین اشخاص جوان تر هم یافت می شود و بندرت در نوجوانان هم دیده می شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:11 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان دهانه رحم از دهانه رحم آغاز می شود، عضو باریکی در ته رحم که به واژن مرتبط است. به هنگام تولد بچه، دهانه رحم گشاد می شود تا بچه بتواند بدنیا بیاید.

انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند که در سال 2010 در ایالات متحده، 12200 مورد جدید سرطان دهانه رحم مشاهده شده است.

طرح غربال گیری معمولی سرطان دهانه رحم در آمریکا، شیوع سرطان دهانه رحم را که زمانی سبب مرگ و میر می شد، کاهش داده است. همچنین غربال گیری می تواند سرطان دهانه رحم را در اولین مرحله آن پیدا کند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:10 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان راست روده، سرطانی است که در بافت راست روده شکل می گیرد. راست روده بخشی از سیستم گوارش بدن است. سیستم گوارش، آب و مواد مغذی را از غذا می گیرد و کمک می کند که مواد زائد از بدن دفع شود.

سیستم گوارش از مری، معده و روده ها تشکیل شده است. راست روده، چند اینچ انتهایی روده بزرگ است. هنگامی که یاخته ها رشدی غیر عادی و خارج از کنترل پیدا می کنند، توموری سرطانی بوجود می آید.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:7 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان دهان در دهان و یا به تعبیری دیگر، در حفره دهانی آغاز می شود. منطقه ای از بدن شامل لب ها، جدار داخلی لب ها و گونه ها، دندان ها، لثه ها، بخش بیشتر زبان، ته دهان و سقف استخوانی دهان.همچنین سرطان دهان می تواند به oropharynx نیز سرایت کند که بخشی از گلو است که درست در پشت دهان قرار دارد.

هنگامی که سرطان دهان در این بخش بوجود آید، سرطان oropharyngeal یا سرطان گلو نامیده می شود و می تواند شامل عقب زبان، عقب سقف دهان، لوزه ها و دیواره بالائی گلو باشد.

حفره دهانی و oropharynx ، کلیدهایی به عملکرد سالم بدن هستند. این بخش ها به تنفس، خوردن و صحبت کردن کمک می کنند. غدد بزاقی در حفره دهانی، خرد شدن غذایی را که می جویم آغاز می کنند که بخشی اساسی از سیستم هضم غذا است.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:6 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان حنجره یکی از شایع ترین انواع سرطان گلو است. در آمریکا حدود 120 هزار مبتلا به سرطان حنجره وجود دارد.

حنجره که به عنوان محفظه تولید صدا نیز نامیده می شود، در گردن و در بالای نای قرار دارد. حنجره در نفس کشیدن، بلع غذا و صحبت کردن افراد نقش دارد. این عضو بدن از سه بخش ساخته شده است: دهانه حنجره (جایی که طناب های صوتی در آن قرار دارند)، supraglottis (جایی که در بالای دهانه حنجره می باشد) و subglottis (مکانی در زیر دهانه حنجره).

بیش از نیمی از موارد سرطان حنجره در دهانه حنجره یافت می شوند. مردان نسبت به زنان، احتمال بیشتری برای ابتلاء به این نوع سرطان را دارند.

انواع سرطان حنجره

سرطان یاخته های پولکی، شایع ترین نوع از سرطان حنجره است. این سرطان در یاخته های تختی که گلو را می پوشانند، تشکیل می شود.

Adenocarcinoma در یاخته های غده ای حلقوم آغاز می شود. این نوع از سرطان حنجره، سرطان نادری است. انواع دیگر سرطان حنجره شامل اینها می شود: lymphoepithelioma ، سرطان یاخته های دوکی شکل، سرطان زگیل مانند، سرطان های غیر متمایز غدد لنفاوی که lymphoma نامیده می شوند.

سرطان حنجره، شکلی از سرطان سر و گردن است. سرطان های سر و گردن شامل همه سرطان هایی می شود که در گلو، بینی و یا دهان ایجاد می شود.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 12:0 ] [ پرستاران تسنيم ]

سرطان حلق یکی از شایع ترین انواع سرطان گلو می باشد. حدود 14 هزار نفر در آمریکا دچار این نوع سرطان هستند.

حلق که همان گلو می باشد، لوله ای توخالی است که از بینی و انتهای نای آغاز می شود. سرطان حلق می تواند در هریک از سه بخش حلق ایجاد شود :

 • Nasopharynx : در پشت بینی و گلو قرار دارد.

 • Oropharynx : در پشت دهان جای دارد و بن زبان، بخش نرم و نیز بخش پیرامون لوزه ها را دربرمی گیرد.

 • Hypopharynx : بخش ته گلو است.

انواع سرطان حلق

سرطان حلق شکلی از سرطان سر و گردن است. سرطان سر و گردن دربرگیرنده سرطان گلو، دهان، لوزه ها، بینی، سینوس ها، غدد بزاقی و غدد لنفاوی گردن می شود.

سرطان یاخته های پولکی، متداول ترین سرطان حلق است. این سرطان در یاخته های نازک و تخت جداره گلو بوجود می آید.

انواع دیگر سرطان های حلق، شامل این موارد می شود: lymphoepithelioma ، سرطان یاخته های دوکی شکل، سرطان زگیل مانند، سرطان های غیر متمایز غدد لنفاوی که lymphoma نامیده می شوند.

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:59 ] [ پرستاران تسنيم ]

 سرطان غده تیروئید، شکلی از سرطان است که از بافت های غده تیروئید ریشه می گیرد. غده تیروئید در جلوی گلو و در زیر غضروف مربوط به تیروئید (که سیب آدم هم نامیده می شود)، قرار دارد.غده تیروئید چندین هورمون مهم تولید می کند که شامل هورمون تیروئید هم می شود که در کنترل درجه حرارت بدن، وزن، میزان انرژی و ضربان قلب نقش دارد. این غده همچنین calcitonin تولید می کند که به استفاده بدن از کلسیم کمک می کند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:58 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان تخمدان در تخمدان ها آغاز می شود که دو عضو بادامی شکل در دو طرف رحم هستند. تخمدان ها هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون را تولید می کنند و در طول سال هایی که زن قدرت باروری دارد، تخمک تولید می کنند (از زمان اولین پریود زن تا زمان یائسه شدن).طبق آمار منتشره، در سال 2009 حدود 21550 مورد سرطان تخمدان در آمریکا دیده شده است. اگر سرطان پوست را در نظر نگیریم، سرطان تخمدان هشتمین سرطان شایع در بین زنان است.

ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:57 ] [ پرستاران تسنيم ]

متداول ترین سرطان در ایالات متحده، سرطان پوست است که در بافت های بزرگ ترین بخش بدن یعنی پوست بوجود می آید.سرطان پوست معمولا در لایه بیرونی پوست بوجود می آید. این سرطان ممکنست ابتدا به صورت یک تورم، برآمدگی و یا بخشی متفاوت با سایر بخش های پوست ظاهر شود. همان گونه که سرطان رشد می کند، ممکنست سایز و یا شکل توده پوستی پدیدارشده تغییر کند. همان گونه که تغییرات قابل مشاهده در حال رخ دادن است، در زیر سطح پوست، سرطان گسترش می یابد و به سمت لایه های پایینی پوست پیش می رود. سرطان به رشد خود ادامه خواهد داد و به طرف غشاء میانی پوست و بافت های زیرجلدی پیش خواهد رفت و در بیشتر مراحل پیشرفته سرطان، ممکنست سرطان، بافت های ماهیچه ای مجاور، غضروف و یا استخوان را نیز مبتلاء کند. هنگامی که سرطان به خون یا جریان لنف سرایت کند، ممکنست به سایر بخش های بدن از قبیل کبد و یا ریه ها هم برسد.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:56 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان پروستات، سرطانی است که در بافت های غده پروستات آغاز می شود، غده ای که دقیقا در زیر مثانه و در جلوی مقعد قرار گرفته است. پروستات غده جنسی مردانه است که وظیفه تولید اسپرم را برعهده دارد. سرطان پروستات، متداول ترین سرطان در بین مردان آمریکایی است. انجمن سرطان آمریکا برآورد می کند که بطور کلی 192280 مورد جدید سرطان پروستات در سال 2009 در آمریکا دیده شده است. تقریبا از هر 6 نفر مرد، یک نفر در طول عمر خود دچار سرطان پروستات می شود اما معمولا تشخیص این بیماری پس از 40 سالگی است.

خوشبختانه سرطان پروستات یکی از خطرناک ترین بیماری هایی است که در صورت پیگیری در مراحل اولیه، قابل درمان می باشد. غربال گیری متداول، تشخیص این سرطان را در سالیان اخیر بهبود بخشیده است. همچنین فناوری جدید و ابتکاری، اثرات جانبی درمان این بیماری را به حداقل رسانیده است، این اثرات جانبی، شامل کنترل نداشتن بر روی مثانه و عدم نعوظ می باشد.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:54 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطانی که در بیضه ها بوجود می آید، سرطان بیضه نامیده می شود. این سرطان می تواند در یکی از این غدد جنسی مردانه و یا در هردوی آنها تشکیل شود، غده هایی که اسپرم و تستوسترون تولید می کنند.

سرطان بیضه، سرطان بسیار نادری است و بیشتر در بین افراد 15 تا 34 ساله رخ می دهد. اما ممکنست در هر سن دیگری نیز اتفاق بیفتد. این سرطان حدود یک درصد از انواع سرطان بین مردان را تشکیل می دهد. سرطان بیضه بسیار درمان پذیر است، به ویژه اگر در مراحل اولیه آن شناسایی شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:53 ] [ پرستاران تسنيم ]
سرطان استخوان، سرطان نادری است که در درون یاخته های استخوانی شکل می گیرد. استخوان ها به عنوان چهارچوب ساپورت بدن، سازه ای را تشکیل می دهند و شکل بدن را می سازند که این خود به مانند نگهدارنده ای برای ماهیچه ها برای ایجاد حرکت است و نیز از ارگان های درونی بدن حفاظت می کند


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:34 ] [ پرستاران تسنيم ]

سلام دوستان عزیز در این بخش از وبلاگ قراره که مطالبی در مورد انواع سرطان ها به طور مختصر و خلاصه قرار دهیم امیدواریم که مورد استفاده شما واقع بشه. یاعلی

[ جمعه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:33 ] [ پرستاران تسنيم ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

دوست عزیز
مارا هدف این است که جمله سرطان پایان راه است،ازذهن تو پاک کنیم وجرعه جرعه امید را به کویر عطشناک روح تو سرازیر کنیم و واژه ها وعباراتی را که رنگ زندگی در آنها جاری است به قلب آبی وآسمانیت حک کنیم. و آنچه را تو نیاز داری و حق داری که بدانی به تو بگوایم.
 • فار سی ام اس
 • خسوف